Jak nie dać się nabrać na fake newsa? Co robią weterynarze? Jak działają magiczne kamienie i kości opowieści?

6 czerwca 2019 do naszej biblioteki zawitała autorka książek dla dzieci i dorosłych, redaktorka, tłumaczka, amatorka podróży i przygód – Jolanta Reisch – Klose.

Pierwsze spotkanie autorskie pt. "Snuj się, snuj bajeczko" odbyło się w góreckiej filii. Autorka opowiadała młodym czytelnikom o książkach i zachęcała ich do czytania. Zaprezentowała również dwie ciekawe zabawy – magiczne kamienie i story cubes. Obie z rozrywek stanowią doskonały trening pomysłowości i wyobraźni. Story Cubes to sześcienne kostki z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji. Rzucamy kośćmi i tworzymy historię z ilustracji, które wypadły nam na ściance. Na podobnych zasadach działają magiczne kamienie Pani Joli, które zostały wykonane ręcznie. Ilustracje na kamieniach są przepiękne. W tych zabawach nie ma złych odpowiedzi, a jedyne co nas ogranicza, to nasza własna wyobraźnia. Dzieci tworzyły fantastyczne opowieści, zaskakując wszystkich wokół.☺

Następnie Pani Jola przedstawiła uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej, ciekawe informacje dotyczące popularnego tematu jakim jest fake news (fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fake_news). Uczniowie zadawali wiele interesujących pytań dotyczących pracy autora, np. Jak długo pisze się książkę? Skąd pisarze czerpią inspiracje do swoich prac? Czy można utrzymać się z pensji autora? Czy autorzy mają "słomiany zapał"? I wiele, wiele innych. ☺

Młodzież otrzymała możliwość zdobycia zakładki ze spotkania autorskiego wraz z autografem pisarki.

Hola, hola! To nie wszystko! W międzyczasie, Pani Dyrektor, Janina Herzyk, prowadziła lekcję biblioteczną dla dzieci ze SP1 im. Janusza Korczaka w Brennej. Dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka, jak funkcjonuje i jak wygląda praca bibliotekarza. Wysłuchały również opowiadania o weterynarzu z książki pióra Renaty Piątkowskiej zatytułowanej "Nie ma nudnych dni". Książkowy wujek Andrzej uratował kota Mruka, który cierpiał na zapalenie ucha. Opowiedział również swoim siostrzeńcom jak wygląda praca weterynarza, dzięki czemu dzieci odkryły jaki jest ich wymarzony zawód. Uczniowie mieli już wychodzić, ale Pani Jolanta zaskoczyła ich w drzwiach wejściowych! ☺ Dzieciaki skorzystały z okazji i wysłuchały krótkiej opowieści o pracy autora książkek. Na sam koniec Pani Reisch – Klose wyciągnęła asy z rękawa – magiczne kamienie i story cubes!

Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za przybycie i miłą zabawę. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkań w bibliotece wyciągnęli z nich wiele ciekawych i przydatnych informacji. Do zobaczenia wkrótce!