Podróże małe i duże, czyli od Notre Dame aż po Kraków - teatr Blaszany Bębenek w bibliotece!

19 września naszą bibliotekę odwiedzili aktorzy z teatru Blaszany Bębenek. W bibliotece w Górkach Małych przedstawili opowieść o dzwonniku z Notre Dame. Dzwonnik z Notre Dame to spektakl na podstawie powieści Wiktora Hugo z 1831 roku inspirowana filmem animowanym Disneya z 1996 roku. Akcja rozgrywa się w Paryżu, gdzie odbywa się coroczne święto głupców podczas którego wybierana jest najśmieszniejsza twarz. Przez przypadek zwycięzcą okazuje się dzwonnik o imieniu Quasimodo zamieszkujący katedrę Notre Dame. Mieszkający do tej pory w ukryciu dzwonnik wyszedł z niej bez pozwolenia jego pana sędziego Frollo co bardzo go rozzłościło. Sędzia nie lubi sprzeciwu, rządzi miastem twardą ręką i postanawia odegrać się na dzwonniku jednak w całą sytuację miesza się Esmeralda, która pragnie pomóc dzwonnikowi. W spektaklu można usłyszeć cztery utwory zaśpiewane na żywo, dwie zabawy z dziećmi oraz z wybraną dorosłą osobą z publiczności. Zastosowano trzy zmieniające się kurtyny. Przedstawienie pokazuje aby pomagać biedniejszym i uciśnionym w potrzebie oraz uczy, że ważniejsze od wyglądu jest wnętrze człowieka. W bibliotece w Brennej przedstawili historię Żółtej Ciżemki. Jest to historyczny spektakl, który rozgrywa się w XV wieku, w czasach panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Główny bohater Wawrzuś jest dzieckiem ze wsi Poręba. Posiada uzdolnienie rzeźbiarskie, jednak nie zyskuje uznania w kręgu rodzinnym. Pewnego dnia nie przypilnował krów i bojąc się konsekwencji nie wraca do domu, a wyrusza w świat. Tam przeżywa wesołe i ciekawe przygody. Jest świadkiem kradzieży oraz wstępuje do cyrku, w którym poznaje sztukę kuglarstwa. Z powodu złego traktowania ucieka i trafia do Krakowa. Tam poznaje kronikarza Jana Długosza, który odkrywa rzeźbiarski talent Wawrzusia. W przedstawieniu wykorzystano zmieniającą się scenografię oraz autorskie utwory zaśpiewane przez bohaterów. Widzowie biorą czynny udział w przedstawieniu. Pomagają złapać złodzieja, a także razem z Wawrzusiem uczą się cyrkowych sztuczek.

Źródło opisu przedstawień: http://blaszanybebenek.pl/