Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

9 września 2023 r. w „Dworze Kossaków” w Górkach Wielkich odbyło się Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, zorganizowane wspólnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brennej, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich oraz Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna.

Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Parę Prezydencką od 2012 roku, której celem jest promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Podczas Narodowego Czytania w roli lektorów wystąpili m. in. uczniowie szkół podstawowych, nauczyciele (Szkoła Podstawowa im.T. Kościuszki w Górkach Wielkich, Szkoła Podstawowa nr 1 im. J.Korczaka w Brennej, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej Leśnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej), przedstawiciele gminnych i wojewódzkich władz samorządowych, członkowie stowarzyszeń, instytucji i organizacji działających na terenie gminy Brenna (m. in. Agroturystyka U Gazdy, Beskidzki Dom Zielin, Klub Seniora „Marzenie” z Brennej, Parafia św. Jana Chrzciciela - Brenna, Stowarzyszenie Uniwersytetu III Wieku w Brennej, 25 Drużyna Harcerska „Watra”, ),  animatorzy kultury, członkinie zespołów folklorystycznych m. in. „Kotarzanie” „Maliniorze”).

Zaangażowanie czytających i ich interpretacje utworu Elizy Orzeszkowej pozwoliły przenieść się wszystkim słuchaczom w literacki świat przeżyć bohaterów „Nad Niemnem”.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy za rok!

Podziękowania składamy także Chlebowej Chacie, która była naszym wsparciem w organizacji poczęstunku.