Spotkanie z dr Zbigniewem Martenem

W poniedziałek 6 listopada br., w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia”, mieliśmy okazję gościć pana dr Zbigniewa Martena – psychologa, naukowca i wykładowcę akademickiego, związanego z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, wieloletniego biegłego sądowego, autora pionierskich publikacji z zakresu mediacji sądowych w sprawach rodzinnych oraz idei pedagogiki sądowej (napisał "Wstęp do psychologii sądowej", "Psychologię w pracy sędziego" oraz „Psychologię zeznań”), pisarza, a także mieszkańca Górek Małych.

Spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brennej i Stowarzyszenie Uniwersytetu III Wieku w Brennej poświęcone było tym razem literaturze spod znaku Leca, Sztaudyngera i Kerna.                   Dr Zbigniew Marten z poczuciem humoru i dużą dawką autoironii podzielił się ze słuchaczami swoją pasją, jaką jest tworzenie tzw. „małej literatury” czyli fraszek, satyr, limeryków i innych, krótkich form literackich.

Dla ilustracji przytaczamy utwór dr Zbigniewa Martena, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie literackim „Może nad morze czyli limeryk o Pucku” (2022 rok), zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie.

Krysia na plaży w Pucku (tym pod Wejherowem)

Opalając się myśli miała niezbyt zdrowe.

Żeby jakieś fiki-miki,

Ale miała złe wyniki

Covidove.

Twórczość dr Zbigniewa Martena została wyróżniona w wielu ogólnopolskich konkursach literackich i satyrycznych, m. in. w konkursach „O Statuetkę Stolema” (2021), „O Złotą Szpilę” (2019), czy “Satyrę Urobkową” (2022).