Brenna ul. Wyzwolenia 77
Górki Małe ul. Zalesie 3

Aktualności

Czytanie po naszymu

Czytanie po naszymu

Breńsko-Górecki Maraton Gwarowy – czytanie tekstów Walentego Krząszcza.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej oraz Ośrodek Promocji Kultury i Sportu w Brennej serdecznie zapraszają miłośników gwary cieszyńskiej do udziału w Czytaniu po Naszymu - 28 czerwca, godz. 17.00, klub „Mikroklimat” w Górkach Wielkich.

Celem wydarzenia jest popularyzacja cieszyńskiej literatury gwarowej, oraz promowanie twórczości Walentego Krząszcza.

Lekturami pierwszej edycji Czytania Po Naszymu będzie twórczość Walentego Krząszcza (1886-1959) – urodzonego w Górkach Wielkich, pisarza, nauczyciela i kierownika szkoły w Międzyrzeczu.

Mijająca 65 rocznica śmierci Walentego Krząszcza jest okazją do przypomnienia twórczości tego wybitnego choć zapomnianego pisarza ludowego Śląska Cieszyńskiego.

 

Walenty Krząszcz, którego tak uroczyście i serdecznie żegnano, urodzony w końcu ubiegłego wieku w tychże samych Górkach Wielkich, był całe życie nauczycielem wiejskim („rechtorem”) i pisarzem.

(…) Pozostawił 17 powieści przeważnie w pięknej archaizującej gwarze cieszyńskiej oraz kilka sztuk teatralnych stanowiących dotychczas żelazny repertuar śląskich zespołów amatorskich.

(…) Bezpretensjonalne utwory Krząszcza oddające z życzliwością i humorem nie istniejące już środowisko wiejsko-góralskie są obecnie doszczętnie wyczerpane. Wznowienie paru tomów z nich wydaje się rzeczą bardzo pożądaną i potrzebną. Wszak są to już dziś dokumenty przeszłości, dokumenty malujące drogę jaką Śląsk przebył w ostatnie pół wieku.

         Powszechny żal, którego wyrazem był tłumny pogrzeb Walentego Krząszcza przypomina niezmierne znaczenie jakie dla kultury i dziejów Narodu posiadają skromni, prowincjonalni literaci, ogółowi przeważnie nieznani, przygotowujący grunt pod szerszy zasiew, żłobiący cierpliwie bruzdy, którymi spłynie z szumem twórcze słowo polskie. – pisała we wspomnieniu pośmiertnym    Zofia Kossak („Słowo Powszechne, 14.04.1959 r.)