Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego

7 września 2024 r. w Parku przy Dworze Kossaków w Górkach Wielkich odbyła się 13. Edycja Narodowego Czytania, zorganizowana wspólnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brennej, Muzeum im. Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna.

Tegoroczną lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego - jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, które porusza nie tylko temat walki o niepodległość, ale jest też utworem o marzeniach, które często rozbijają się o twardą rzeczywistość, o nadziei i potrzebie szukania swojego miejsca w świecie.

Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Parę Prezydencką od 2012 roku, której celem jest promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Podczas Narodowego Czytania w roli lektorów wystąpili m. in. uczniowie szkół podstawowych, nauczyciele (Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej Bukowej), mieszkańcy Gminy Brenna, przedstawiciele gminnych, członkowie stowarzyszeń, instytucji i organizacji działających na terenie gminy Brenna (m. in. Beskidzki Dom Zielin "Przytulia", Klub Seniora „Marzenie” z Brennej, Parafia Ewangelicko-ugsburska Brenna-Górki Wielkie, Stowarzyszenie Uniwersytetu III Wieku w Brennej, 25 Drużyna Harcerska "Watra", zespół regionalny "Kotarzanie").

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy za rok!

Podziękowania składamy także naszym darczyńcom: Chlebowej Chacie z Górek małych i Manufakturze Smaku z Brennej, które były naszym wsparciem w organizacji poczęstunku.