Spotkanie autorskie z prof. Danielem Kadłubcem

W piątek 12 maja, Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej zaprosiła wielbicieli naszego regionu na spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem – wybitnym etnografem i historykiem literatury, cenionym badaczem i popularyzatorem kultury ludowej i języka Śląska Cieszyńskiego oraz autorem wielu publikacji naukowych.

Spotkanie odbyło się w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia” i promowało książkę prof. Daniela Kadłubca pt. „Tak sie u nas opowiado” -  zbiór najciekawszych bajek, podań, anegdot i opowieści ze Śląska Cieszyńskiego, skierowaną dla najmłodszych czytelników.

Podczas spotkania autor w barwny i interesujący sposób przybliżył m.in. zagadnienia dotyczące budowy, genezy i różnic pomiędzy bajką a podaniem, czy opowieścią. Zwrócił uwagę jak ważne dla przetrwania narodu oraz społeczności regionalnej jest zachowanie i przekazanie własnej tradycji kulturowej i języka następnym pokoleniom.

Wzruszającym momentem spotkania było wspólne odśpiewanie przez autora i uczestników pieśni Jana Kubisza „Płyniesz Olzo po dolinie”.

Spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem okazało się niezwykle interesujące i było dobrą okazją do poszerzenia wiedzy o naszym regionie.

Naszemu Gościowi serdecznie dziękujemy za wspaniały wykład, publiczności za liczną obecność, a OPKiS Gmina Brenna za gościnę.

„Tak sie u nas opowiado”, a także inne publikacje prof. Daniela Kadłubca są dostępne w zbiorach biblioteki w Brennej i filii w Górkach Małych.

Polecamy i zapraszamy do wypożyczeń!