Spotkanie autorskie z Tomaszem Sochackim

W poniedziałek 29 stycznia br., w Piwnicy Artystycznej Urzędu Gminy Brenna, mieliśmy okazję gościć Tomasza Sochackiego (https://gwaracieszynska.com/)– pochodzącego z Kończyc Małych, pisarza i miłośnika gwary cieszyńskiej. Spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brennej i Stowarzyszenie Uniwersytetu III Wieku w Brennej moderował Roman Kristen.
Pretekstem do spotkania poświęconego gwarze cieszyńskiej była kultowa powieść „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, "zrychtowana na cieszyńskóm rzecz" przez Tomasza Sochackiego.

"Autorska" relacja ze spotkania:

Dzisio do Biblioteki w Brynnej prziszły paniczki a panoczkowie, kierzi patrzóm do Stowarzyszynio Uniwersytetu Trzecigo Wieku w Brynnej a do Klubu Syniora "Marzenie". Pozwoł jich tam Rafał Cholewa - dyrechtor biblioteki, coby posłuchali drzistanio po naszymu. Spotkani moderowoł Roman Kristen, kiery rzóndził o naszej cieszyńskij rzeczy za Olzóm a jako tam ludzie mówili kiejsi a terazy. Wyłożył aji, jako sie cieszyńsko rzecz zmiyniała. Jo żech gwarził o tym, jako żech zaczón pisać po naszymu, o mojich ksiónżkach a o tym, że worce fórt wyrzóndzać po naszymu, bo wtynczas naszo rzecz bydzie żywo. Było to ciekawe spotkani, bo kupa ze syniorów, kierzi prziszli byli z Górnego Ślónska, tóż usłyszeli że górnoślónsko godka a naszo cieszyńsko rzecz to sóm dwa inksze systymy kómunikacyji a kodowanio tego wszystkigo, co mómy kole siebie. Dziynkujym pieknie za pozwani a na jesiyń przijadym do Brynnej zaś – uż my sie z chłapcami urzóndzili."