Spotkanie z Krzysztofem Wielickim - legendą polskiego i światowego himalaizmu

W piątek, 17 listopada br. Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej zorganizowała spotkanie z Krzysztofem Wielickim – jedną z najwybitniejszych postaci polskiego i światowego himalaizmu, kierownikiem i organizatorem wypraw górskich, podróżnikiem oraz autorem książek (m. in. „Solo. Moje samotne wspinaczki”, „Mój wybór”, „Korona Himalajów 14 x 8000”).

Na spotkaniu, które odbyło się w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia” zjawiło się liczne grono pasjonatów gór i osób chcących osobiście poznać legendarnego himalaistę.

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim było  dla zgromadzonej publiczności niepowtarzalną okazją do poznania świata himalaistów od kuchni.

W trakcie spotkania nasz Gość przez ponad godzinę, barwnie i z humorem, opowiadał o swojej niezwykłej,  górskiej pasji, m. in. o długich miesiącach spędzonych w górach,  o malowaniu kominów w celu zgromadzenia funduszy na kolejną wyprawę, o reakcji organizmu na olbrzymie wysokości i niedobór tlenu, o przyjaciołach, i o śmierci.

Opowieściom Krzysztofa Wielickiego towarzyszyła prezentacja zdjęć i filmów ilustrująca niektóre z jego niezwykłych, górskich wyczynów (m. in. pierwsze zdobycie zimą Mount Everestu (1980 r. z Leszkiem Cichym), Lhotse i Kanczendzongi (1986 r. z Jerzym Kukuczką), czy samotne zdobycie Broad Peak, Dhaulagiri, Sziszapangmy, Gaszerbrum II i Nanga Parbat, czy wejście na Lhotse zimą, solo i w gorsecie ortopedycznym).

Największą wartością wydarzenia było spotkanie się niezwykle doświadczonego, znanego na całym świecie himalaisty z ludźmi w różnym wieku i przekazanie im najważniejszych wartości (wiary i determinacji do zdobywania tego co niemożliwe, do przekraczania własnych ograniczeń).

„Tylko śmierć jest porażką, wszystko inne jest nowym doświadczeniem, a niepowodzenia wzmacniają charakter” – mówił Krzysztof Wielicki.

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim było niezapomnianą przygodą, a miłym akcentem były pamiątkowe zdjęcia z wyjątkowym Gościem  i autografy na egzemplarzach jego książek .

Dziękujemy!

Dziękujemy serdecznie Ośrodkowi Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna za gościnę i pomoc przy organizacji spotkania, oraz panu Januszowi Majerowi, dzięki któremu doszło do spotkania.

„Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, a także inne publikacje Krzysztofa Wielickiego są dostępne w zbiorach biblioteki w Brennej i filii w Górkach Małych.

Polecamy i zapraszamy do wypożyczeń!